Święta Bożego Narodzenia w krajach anglojęzycznych obchodzone są nieco inaczej niż w Polsce. Choć ich wymowa i znaczenie jest wszędzie takie samo, to warto poznać kilka ciekawostek na ten temat. To one sprawiają, że święta w Australii czy w Stanach Zjednoczonych różnią się nieco od naszych. Niektóre tradycje są znamienne dla poszczególnych krajów i nie kultywuje się ich wszędzie. Zwyczaje bożonarodzeniowe to odrębny temat dla każdego z mieszkańców kuli ziemskiej. By się przekonać wystarczy spojrzeć na sposób świętowania Australijczyków. Nie marzą oni tak jak my o białych świętach u nich 22 grudnia rozpoczyna się lato, więc i Boże Narodzenie ma inny charakter. Zaskoczeniem dla niektórych jest fakt, że Mikołaj prezentuje się zupełnie inaczej. Według australijskiej tradycji przybywa w stroju płetwonurka na desce surfingowej i w taki sposób przywozi dzieciom prezenty.
Amerykanie z kolei nie celebrują Wigilii, nie ma tam także Pasterki, ani łamania się opłatkiem. Za to zewsząd rozbrzmiewają świąteczne pieśni, które większość z nas doskonale zna za sprawą reklam, filmów i centrów handlowych, w których bardzo często można je usłyszeć przed Bożym Narodzeniem. Co zatem wyróżnia święta w USA ? Tam najważniejsze miejsce zajmują prezenty, wymyślny sposób ich pakowania, wszystkie dzieci, pragną usiąść na kolanach św. Mikołaja w jednym z większych sklepów z zabawkami, by otrzymać jakiś drobiazg. Ważne miejsce w tamtejszej tradycji zajmuje wysyłanie grających kartek z życzeniami. Ilość otrzymanych życzeń dla każdej amerykańskiej rodziny to wręcz sprawa honoru i jeśli jest ich dużo to także powód do dumy. Eksponuje się je najczęściej na kominku, na którym zawiesza się również Christmas stockings na drobiazgi od Mikołaja, który dostaje się do domów, nie inaczej jak przez komin z 24 na 25 grudnia w nocy.
Brytyjskim zwyczajem jest udział dzieci w licznych przedstawieniach świątecznych jakie wystawia się na podstawie bajek. Tym samym uczą się świątecznych tekstów i piosenek by móc wystąpić w Boże Narodzenie przed szeroką publicznością. Natomiast na prezenty w Anglii trzeba poczekać do drugiego dnia świąt. 26 grudnia jest tak zwany Boxing Day nie w Wigilię i to wtedy organizowane są spotkania rodzinne i wśród znajomych, z podarunkami.